/
  • Ships from within Canada
MX1200XTS "XPREP" Heavy-Duty Variable Speed Blender with 64 oz Stainless Steel Jar
Features
  • PULSE function with maximum 30,000 RPM burst of speed.
  • High-performance, high-impact, stainless-steel blade is user-replaceable for easy servicing.
  • One-piece, dishwasher-safe, removable jar pad.
  • Optional sound enclosure easily retro-fits to base for noise reduction.
  • Perfect for soups, sauces, dressings, whipped cream, and grinding spices and nuts.
  • Recommended for 75+ drinks per day.
  • Limited Three-Year Motor Warranty and Two-Year Parts & Labor Warranty.
    Electrical Power: 120V, 1560W, 12.5A